وب سایت رسمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودان

رفع دغدغه کشاورزان رودانی با تولید بذر هیبردی

به‌ گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از رودان، حسن داوری در حاشیه بازدید حسین جهانگیری مدیرکل حراست دانشگاه آزاد اسلامی هرمزگان از دانشگاه آزاد اسلامی واحد‌ رودان که برای آشنایی با‌ فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، تحقیقاتی و به‌طور خاص  توسعه طرح ملی تولید بذر‌های هیبرید ویژه اقلیم جنوب در این‌ واحد دانشگاهی حضور پیدا کرده‌ بود، اظهار‌ کرد که به‌دنبال رفع دغدغه کشاورزان در تهیه بذر باکیفیت هستیم.             

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودان فعالیت‌های غیر‌شهریه‌ای این دانشگاه‌ را تشریح کرد و با توجه‌ به ضرورت ورود دانشگاه به حوزه تولید بذر هیبریدی گفت: شرایط اقتصادی و نوسانات ارزی و عرضه بذر‌های بی‌کیفیت و تقلبی به‌عنوان نگرانی جدی کشاورزان و باغداران مطرح است.

داوری افزود: از طرف دیگر مراکز علمی و دانشگاهی باید در جهش تولید و استقلال کشور نقش‌آفرین باشند؛ بنابراین‌ دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودان با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان به اجرای طرح ملی تولید بذر هیبرید ویژه اقلیم جنوب اقدام کردند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودان افزود: این منطقه قطب تولید لیموی کشور محسوب می‌شود و البته کشاورزی پیوند ناگسستنی با اقتصاد مردم این شهرستان دارد؛ بنابراین‌ ورود دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودان به تولید بذر هیبریدی را باید گام بزرگ خدمت‌رسانی به مردم این شهرستان و البته خدمت به کشاورزان به عنوان جهادگران عرصه تولید و خودکفایی تلقی کرد.

داوری با قدردانی از تلاش محققان دانشگاهی در حوزه‌های مختلف بیان‌کرد: ورود ما به بخش تولید بذر به‌واسطه این بود که روند تولیدآن زمان‌بر است و بخش خصوصی کمتر به این بخش ورود می‌کند.

این‌ استاد دانشگاه بیان‌ کرد: در راستای رفع دغدغه کشاورزان، تولید بذر باکیفیت و مطمئن، مشارکت در توسعه بخش کشاورزی، کمک به اقتصاد محلی، جلوگیری از خروج ارز، بهبود کیفیت محصولات کشاورزی به کار تحقیقی در حوزه تولید بذر هیبرید اقدام کردیم‌.

این‌ مسئول دانشگاهی‌ اظهار‌ کرد: امسال بذرهای تولیدشده محققان دانشگاه آزاد اسلامی در رودان با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان در زمینی به مساحت ۵هکتار زیر کشت خواهد رفت.

انتهای‌ پیام/۴۱۱۷/۴۰۶۲/تاریخ انتشار: 1399/07/19